Informácie o nás

Pracujem na Základnej škole Ulici mieru v Bytči ako učiteľka 1. stupňa a zároveň aj ako školský špeciálny pedagóg. Svojou prácou sa snažím pomôcť aj žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Žiak so ŠVVP je:
  1. žiak so zdravotným znevýhodnením
  • žiak so zdravotným postihnutím
  • žiak chorý alebo zdravotne oslabený
  • žiak s vývinovými poruchami
  • žiak s poruchou správania
  1. žiak so sociálne znevýhodneného prostredia
  2. žiak s nadaním

Náplňou školského špeciálneho pedagóga je:

1. Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so ŠVVP. Títo žiaci prichádzajú do kabinetu špeciálneho pedagóga, kde sa uskutočňujú reedukácie (individuálne špeciálno-pedagogické cvičenia) za účelom rozvíjania oslabených špecifických funkcií žiakov s využitím rôznych foriem a metód (hra, pracovné listy, vzdelávacie počítačové programy).
  2. Špeciálny pedagóg priebežne registruje nových žiakov k integrácii, vedie ich dokumentáciu, zabezpečuje a vyplňuje nové tlačivá „Návrh prijatia žiaka so ŠVVP“.
  3. Zabezpečuje kontrolné ŠPP vyšetrenie podľa potreby každé 2-3 roky.
  4. Vytvára zoznamy a zaraďuje žiakov so ŠVVP na:
  • začlenených pre poruchy učenia,
  • začlenených intelektovo nadaných,
  • začlenených pre zdravotné problémy.
  1. Podieľa sa na vypracovaní individuálnych výchovno-vzdelávacích programov a individuálnych plánov pre žiakov so ŠVVP.
  2. Sleduje a študuje nové zákony a vyhlášky týkajúce sa vzdelávania žiakov so ŠVVP.
  3. Poskytuje konzultácie, rady a informácie pedagógom a rodičom žiaka so ŠVVP.
  4. Priebežne sa informuje o napredovaní žiaka so ŠVVP na vyučovaní.
  5. Spolupracuje s poradenskými inštitúciami – Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Centrom špeciálnopedagogického poradenstva.
  6. V rámci školy spolupracuje s vedením školy, výchovným poradcom a pedagógmi na optimalizácii výchovno-vzdelávacieho procesu žiaka so ŠVVP.
  7. Buduje špeciálno-pedagogický kabinet – zabezpečí dostatok pracovných listov, doplňovačiek, odbornej literatúry, špeciálnych hier a pomôcok, edukačných počítačových programov, ktoré sú určené pre pomoc žiakom s poruchami učenia.
  8. Študuje odbornú literatúru.

Viac o úlohách školského špeciálneho pedagóga sa môžete dozvedieť z informatívno-metodického materiálu: Úlohy špec. pedagóga.pdf (165,3 kB)

Naši užívatelia

Táto stránka je určená všetkým tým, ktorí pracujú so žiakmi so ŠVVP ako i rodičom týchto žiakov. Stránka poskytuje množstvo užitočných rád a informácií venovanej tejto problematike.